Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Store Hours: Â Mon-Sat 10a-7p, Sun 11a-5p
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Euro flair. Customizable comfort. The Camden power recliner has all the comfort you could ever need, with all the style you could ever want. This recliner is expertly engineered to deliver each user’s ideal relaxation experience. Zero Gravity recline makes you feel weightless, while you can use the power control to adjust your headrest and recline. USB-A and USB-C charging ports conveniently located in the power control keep your devices fully charged and within reach. The comfort of the future, in a timeless silhouette. Bring it all home with Camden.
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Camden |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 39.810 |
| Carton Weight | 190.000 lb |
| Product Weight | 177 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Carton Volume | 40.942 |
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 47 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Camden |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.