Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Clean lines and a cantilevered front make the Fern loveseat a welcome addition to any home. With generous seating space from arm to arm, Fern provides plenty of roomy comfort for two people to lounge and relax together. Round tapered legs positioned directly under the narrow track arms offer a distinctively modern architectural feel to spaces. Loose back cushions with a casual pleat design and the included knife-edge accent pillows complete the on-trend look of Fern.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Fern |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 28.30 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 28.300 |
| Carton Weight | 119.000 lb |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 59 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.