Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
A true heirloom loveseat, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This bench loveseat sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With a gleaming nailhead trim available in four finish options, this loveseat is perfect for those looking to make a statement.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 34.72 |
| Carton Weight | 114 lb |
| Product Weight | 114 lb |
| Carton Volume | 34.720 |
| Carton Weight | 114.000 lb |
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.