Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
A tightly padded back, bun feet, and lyre-shaped rolled arms create an elegant scalloped profile for deep, cushioned seating. Enjoy the old-world refinement of Winston’s traditional styling with all the benefits of brand-new upholstery.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Winston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.15 |
| Carton Weight | 106 lb |
| Product Weight | 106 lb |
| Carton Volume | 26.150 |
| Carton Weight | 106.000 lb |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.