Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Experience the comfort of floating on a cloud as you prop up your feet on the Sky ottoman. Designed to complement the Sky collection of modular seating, this ottoman can be placed against all Sky seating elements to create a chaise lounge. Used alone, the ottoman offers support for tired legs or can be used as a cocktail ottoman. Featuring a sustainable wood frame, recessed legs and a low, deep profile, this ottoman offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Choose from hundreds of fabrics to create a look that’s all your own.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Sky |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.70 |
| Carton Weight | 38 lb |
| Product Weight | 38 lb |
| Carton Volume | 8.700 |
| Carton Weight | 38.000 lb |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 33 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.