Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Add a touch of cosmopolitan allure to your living space with the Bond chair. Its sophisticated mid-century style delivers clean lines with a structured tight-back design and refined welt trim. Mailbox-style arms soften the sleek silhouette. Square tapered legs, available in three finishes, and the ability to upholster in your choice of fabrics ensures you achieve the perfect look.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Bond |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Tight-Back |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.70 |
| Carton Weight | 69 lb |
| Product Weight | 69 lb |
| Carton Volume | 19.700 |
| Carton Weight | 69.000 lb |
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bond |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.