Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
With oversized rolled arms, deep seating, and generous proportions, Vail has everything you need for curled-up coziness. Its slightly flared arms and tall, padded front rail paired with plush cushions trimmed in welt cording make this style ideal for any lounging environment.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.52 |
| Carton Weight | 134 lb |
| Product Weight | 134 lb |
| Carton Volume | 55.520 |
| Carton Weight | 134.000 lb |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.