Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
You will never want to leave this spacious yet cozy motion sectional! The EZ3600 features a pad over chaise to fully support you from seat to feet for utmost comfort. Not only that, but the pillow top arm is extremely plush. Available with an optional power mech upgrade and a articulating headrest with lumbar.
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
|---|---|
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber cap, zipper access, removable |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Mech | Recliner |
| Optional upgrade | power mech, battery back |
| Dimensions | 42 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | EZ Motion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.