Carson’s traditional frame provide support and comfort while curved, gathered stitching on the arm pads offer a modern flair. Cozy up on Carson’s large seat and back cushions and be consumed by everlasting comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 70.20 |
| Carton Weight | 168 lb |
| Product Weight | 168 lb |
| Carton Volume | 70.200 |
| Carton Weight | 168.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.