Carson’s traditional frame provide support and comfort while curved, gathered stitching on the arm pads offer a modern flair. Cozy up on Carson’s large seat and back cushion and be consumed by everlasting comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 36.60 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Carton Volume | 36.600 |
| Carton Weight | 103.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.