Bring simplicity and comfort home for the whole family. The Aggie sofa is the new centerpiece to your living room, with clean sloping lines forming a timelessly elegant silhouette. The to-the-floor frames give the illusion that this chair is floating weightlessly off the ground. Make it your own with your choice of fabric, including high-performance and sustainable options. The Aggie chair blends simplicity and elegance for a true heirloom piece to last for generations. Classic style, innovative comfort, all in a timeless design. It’s all possible with the Aggie sofa.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Product Weight | 119 lb |
| Carton Volume | 49.275 |
| Carton Weight | 119.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.