Traditional simplicity, enduring comfort. The Aggie loveseat has it all. Perched atop a to-the-floor frame that gives the illusion of weightlessness, the Aggie loveseat is all soft corners and classic silhouettes. Adorned with a small welt trim detail, Aggie brings timeless simplicity together with enduring luxury. Upholstered in your choice of fabric, including sustainable and performance options, the Aggie loveseat is sure to be the centerpiece of your living room for generations. Bring timeless traditional comfort home, with Aggie.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Product Weight | 99 lb |
| Carton Volume | 35.377 |
| Carton Weight | 99.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.