Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The inviting aura of our Thomas group has the ability to make a vast space feel intimate and cozy. From its crescent arm and generous scale to its extremely comfortable seat and wooden block leg, this style does no wrong! Included in this collection are a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, queen sleeper, and multiple sectional configurations including motion capability.
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 76″ (193 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x5”x1.75” wood taper, screw-in |
| Pillows | 4 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 39 × 89 × 34 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Thomas |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.