Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The art of lounging gets elevated with the Oliver sofa, designed for those who cherish comfort without compromising on style. With wide track arms that cascade down onto black recessed legs and a clean-lined silhouette, Oliver seamlessly blends a timeless transitional aesthetic with a casual and inviting feel. Two accent pillows in your choice of fabric complete the look, making Oliver your ideal relaxation zone.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Oliver |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 57.19 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Carton Volume | 57.190 |
| Carton Weight | 152.000 lb |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Oliver |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.