Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Get the personalized comfort of a powered recliner and the high-end look of leather with the Rio Power Recliner with Power Headrest. When you’re ready to relax, independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. We’ve also added a built-in USB charging port in the power control, so you never have to worry about your devices dying. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported. And inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility as you sit and ensures a lifetime of comfort. Available in over 50 options of our premium leather, you can create a look that suits your style and will look great for years to come.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.