Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina reclining loveseat with console. Easily recline back and unwind in either seat with the pull of a handle in the arm. And the center console provides a place to store items and place drinks. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 52.000 |
| Carton Weight | 212.000 lb |
| Product Weight | 212 lb |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 72 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Catalina |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.