Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Fine details create a simple, sophisticated aesthetic with the Drew loveseat. Gently sloping arms are accentuated by a distinctive welt trim, adding a level of refinement to Drew’s transitional style. Exceptional comfort is a given with generous seating space supported by plush, boxed seat cushions and soft back cushions that are also removable and reversible for easy cleaning.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 28.58 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 28.580 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 59 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.