Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The style and supreme comfort of our Willow swivel chair is unbeatable. Truly. This unique wing chair silhouette boasts an optional nail head trim and super plush seat. Add some pizazz with the two-tone version, or keep it simple with one pattern.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foamwith polyester fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
| Trim | Brass nails |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.