Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas chair. Inspired by classic mid- century style and vintage Flexsteel designs, this refined chair features layered arms, round tapered legs and a bullnose cushion. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery fabric. Sized for ultimate versatility, the Thomas chair brings casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.80 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 20.800 |
| Carton Weight | 81.000 lb |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Thomas |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.