Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Enjoy a comfortable sit with the Rio Reclining Loveseat, which offers ample back support and seamless adjustability designed for two. Using a parachute release on either arm, you can kick back and recline while sitting next to a loved one. As you settle in for the evening, enjoy plush divided back cushions, which bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while offering ample forearm support. The Rio loveseat is reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which ensures durability and a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in high-performance fabrics, the Rio loveseat is durable, cleanable and perfect for active families.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 47.70 |
| Carton Weight | 188 lb |
| Product Weight | 188 lb |
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.