Lennox’s scalloped arms create an interesting profile and give it a touch of art-deco flair. Outlined in welt cording, the sleek frame is balanced by plush boxed cushions and tapered wood legs. This transitional style is carefully upholstered on a durable frame to seat you comfortably for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lennox |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 22.78 |
| Carton Weight | 87 lb |
| Product Weight | 87 lb |
| Carton Volume | 22.780 |
| Carton Weight | 87.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.