This old-world style has all the benefits of new-world construction. Bexley’s traditional frame features an elegantly curved back, padded rolled arms, and bun feet. Bexley’s plush cushions and extraordinary construction ensure a lifetime of comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 31.06 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 31.060 |
| Carton Weight | 95.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.