Revitalize your living room with the Eleanora ottoman, where timeless design meets personal style. This piece features a 6” square-tapered leg style, available in three beautiful finish options. Choose from a wide range of upholstery fabrics, including performance textiles designed to withstand everyday life. Thoughtfully crafted to fit seamlessly into your home, the Eleanora ottoman features refined welt detailing that bring elevated style to any space. Eleanora, the new standout of your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Eleanora |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 79 lb |
| Carton Volume | 17.700 |
| Carton Weight | 79.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.