Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushions. The arms and cushions are detailed with heavy-thread stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.60 |
| Carton Weight | 159 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Carton Volume | 55.600 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 83 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bryant |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.