Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Our Demi collection creates maximum style impact with minimalist design. This petite silhouette features a simple track arm, tall cone leg, and two cushion design. Cover it in your choice of fabrics to reflect your style and have it home in as few as 30 days! We offer a sofa, loveseat, chair, and ottoman in this silhouette.
| Width | 44″ (111.8 cm) 44INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 34″ (86.4 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 6′ x 2.5″ x 1.5″ wood, screw-in |
| Pillows | 1 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 38 × 44 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Demi |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.