Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Add some mid-century modern chic to your living spaces with the Mia ottoman. Soft lines and round tapered legs provide a classic retro feel that looks even more inviting when paired with the coordinating Mia chair, sofa or loveseat. A thick, plush top cushion offers respite for tired legs or makes for a comfortable impromptu seat when entertaining.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Mia |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.50 |
| Carton Weight | 25 lb |
| Product Weight | 25 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 7.500 |
| Carton Weight | 25.000 lb |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.