Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley chair. Featuring a distinctive profile with sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this stationary design is an elegant statement for any home. The semi-attached back and removable, reversible seat cushion make it easy to clean and maintain your chair. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 22.40 |
| Carton Weight | 78 lb |
| Product Weight | 78 lb |
| Carton Volume | 22.400 |
| Carton Weight | 78.000 lb |
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.