Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda sofa. The petite, pleated roll arms, adorned with a simple nailhead trim, slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of each seat ensure lasting comfort. And bring your room together with four accent pillows, orderable in your choice of fabric.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.70 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Volume | 49.700 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Veda |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.