Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax or entertain on the Sky sofa. Featuring recessed legs, a low, deep profile and wide, contemporary track arms, the Sky sofa offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with removable, reversible seat and back cushions filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky sofa to perfectly suit your home.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 47.20 |
| Carton Weight | 191 lb |
| Product Weight | 191 lb |
| Carton Volume | 47.200 |
| Carton Weight | 191.000 lb |
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.