Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Enjoy a relaxing evening with family and friends with the Rio Power Reclining Sofa with Power Headrests, available in premium leather upholstery. Keep comfy using the power control in either arm, which independently adjusts the recline and headrests. Built-in USB charging ports in either arm mean you don’t have to worry about your phone dying as you stream content. Great for gaming or movie marathons, the sofa features divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that support your forearms. It’s an experience built to last with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a just-right mix of flexibility and firmness as you sit. Choose from over 50 premium leather options to elevate your décor.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Charging Ports Included, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 279 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.