Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Treat yourself to an evening of entertainment and relaxation with the Rio Reclining Sofa. Using an easy-to-access parachute release on either arm, you can activate the recline and get comfortable. Perfect for movie marathons, the Rio sofa features divided back cushions that support your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while reducing pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit, Rio is built to last. Available in high-performance fabrics, this Rio sofa is durable and cleanable—perfect for active families.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 239 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.