Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The ultimate in en-vogue versatility, Dawson brings modern comfort that is adaptable to any space. This sofa comes in an on-trend tight seat design, with welt-trimmed, bullnose back cushions to seamlessly blend decadent comfort and on-trend flair. Luxury relaxation meets fashionable detailing with ultra plush track arms adorned with a welt trim, and accent pillows in your choice of fabric. Melt into sophisticated style with Dawson.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 64.77 |
| Carton Weight | 217 lb |
| Product Weight | 217 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 64.770 |
| Carton Weight | 217.000 lb |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 94 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.