The transitional design of the Blanchard Sofa masters the mix of real style and real life. Ample, well-constructed cushions inspire rest and relaxation. Seat cushions are reversible to preserve cushion shape and extend fabric life. A bold square, tapered block leg offers a modern touch. And two throw pillows add a touch of color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 box (17H x 17W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 59.47 |
| Carton Weight | 151 lb |
| Product Weight | 151 lb |
| Carton Volume | 59.470 |
| Carton Weight | 151.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.