Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Indulge in all the comfort of a powered recliner with Rio Power Recliner with Power Headrest. As you settle in for a relaxing evening, enjoy divided back cushions that keep your neck, back and lower lumbar supported. When you’re ready to lay back and unwind, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. No matter how long you sit, inset padded armrests will keep your forearms comfy. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.