Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The 3R00 recliner is a modern spin on a comfortable classic. Its bustle back, padded chaise, and track arm all boast sleek lines that will surely complement your home. Available as a rocker recliner, minimum proximity recliner, and swivel glider recliner. Power upgrade available.
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining, Rocking |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Sinuous wire, attached, poly fiber fill, removable, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with pillow top, block foam with poly fiber wrap, tight, non-reversible |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Rocker recliner |
| Optional upgrades | Power mech, power mech with battery pack |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.