Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
If you want the comfort of a recliner but a classic tailored look, Addie is just what you need. This simple traditional silhouette features a semi-attached back, petite rolled arm, and beautiful turned leg. Available in solids, prints, stripes, and plaids so you can find a look that works for you!
| Power | Yes |
|---|
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Webbing with sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Front-2.25” x 1.5” x 5.7” turned wood, screw-in; Back-2.67” x 1.5” x 2.64” wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Optional upgrades | Power Mech, Battery Pack |
| Dimensions | 39 × 35 × 41 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Addie |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.