Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Make a move for your comfort and well-being with the MOV 360 View Loveseat. After a long day, sink into the loveseat’s comfy cushions, which include padded arms that take pressure off your forearms. Enjoy premium features including leather upholstery, available in three color options, accented with welt trim and heavy thread top-stitching for a refined aesthetic. A seat with divided chaise and extended footrests that are designed to take pressure off your body and help you relax. Customizable Zero Gravity recline provides the best support and comfort in relaxation and independently control the headrest, lumbar and recline with the easy-to-reach power control which includes a built-in USB-A and USA-C charging ports. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ keeps the seats firm yet flexible and ensures the longevity of the loveseat.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | View |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Console, Included USB Charging Port(s), Cup Holders, and Wireless Charging |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 050-40050-50 and 050-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.42 |
| Carton Weight | 302 lb |
| Product Weight | 302 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 302 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.