Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd loveseat, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. The refined, picture-frame back lends an architectural look and optimal support, while the square tapered legs create an elevated allure. The luxurious t-shaped cushions provide ample seat space between track arms and provide lasting support with the Blue Steel Spring at the heart of each seat. Complete the look with two accent pillows that are customizable to your choice of fabric.
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 44.30 |
| Carton Weight | 107 lb |
| Product Weight | 107 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 44.300 |
| Carton Weight | 107.000 lb |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lloyd |
| Features | Customizable, Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.