Libby is a transitional stationary style with clean lines and graceful curves. Its off-the-floor frame is complimented by square tapered legs. This loveseat features an elegant roll arm with a detailed welt trim. Two square accent throw pillows are provided. The posh and plush style of Libby fits in with many home décor spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Libby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish, 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 38.44 |
| Carton Weight | 115 lb |
| Product Weight | 115 lb |
| Carton Volume | 38.440 |
| Carton Weight | 115.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.