Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power lift recliner with power headrest and lumbar. This sleek leather lift recliner features independently adjustable recline, headrest and lumbar support, and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. Power lift aids in getting in and out of the chair at the touch of a button. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric & Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 153 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Material | Fabric & Leather |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 153.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.