Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax on the Sky chair. Featuring recessed legs, a low, deep profile and sophisticated flare arms, the Sky chair offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with a removable, reversible seat and back cushion filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky chair to perfectly stand out or complement your home.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.50 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 24.500 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 41 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.