Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Need a place to sit and relax that will blend well with almost any home decor? You have come to the right place. The Reagan swivel gliding chair features a sloped arm, T-cushion seat, simple welted front rail, and kidney pillow. This transitional silhouette is not only stylish, but comfortable too! Make it as bold or understated as you wish with your fabric selection.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 29″ (73.7 cm) 29INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Pillows | 1- 15”x21”, fiber fill |
| Optional upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.