Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features an optional welt cording trims the back and seat cushion with nailhead trim for an elegant touch. Backed by lifetime guarantees, the style and comfort of Preston will be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 25.72 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 25.720 |
| Carton Weight | 81.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.