Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
You can’t miss the casual appeal of our Pharris push back recliner. Its crescent arm, subtle wing, and tapered wood leg offer style while its split back and plush seat offer comfort. You can’t help but kick your feet up and stay awhile!
| Power | Yes |
|---|
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing with sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Front-1.325” x 6” x 2.875” wood taper, screw-in; Back-3.1875” x 6” wood taper, screw-in |
| Mech | Manual push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, Power Mech, Battery Pack |
| Dimensions | 36 × 31 × 44 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Pharris |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.