Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Store Hours: Â Mon-Sat 10a-7p, Sun 11a-5p
Starting at
$1,299.99 $650.00
Our Jess chair is like your favorite pair of jeans… it looks great with everything! Make this super cool silhouette exude your personal style with a simple change of fabric. This swivel chair with a wooden base complements any style.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 30″ (76.2 cm) 30INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 19″ (48.3 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Cardboard, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Elastic webbing, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, non-reversible |
| Legs | Swivel base with legs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.