Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Enhance the enjoyment of your living room with the Jakson club chair. With its petite scale you’re sure to have a comfortable place to sit. This collection features a stationary chair, swivel, and swivel glider. Available in your choice of our fabulous fabrics with or without a nailhead trim. Check out Cunningham for stripes and plaids.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.