Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
$3,599.99 $1,800.00
The Holland chair boasts an understated vintage style. This push back recliner features a key arm, cone shaped leg, and chic tufted back. Available in both fabric and leather.
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Webbing, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Front | 6” x 2.5” x 1.5” |
| Rear | 5″ x 2.5″ x 1.6″ screw-in, wood. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.