Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The Emory swivel chair complements just about any interior you can imagine. Its simple transitional design is highlighted by its shapely arm accented with an optional silver nailhead trim and plush seat and back. Select your choice of 400+ fabrics to make it work for you.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
| Trim | Pewter nails |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available to Order
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.