Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The Luca collection exudes a casual laidback style. Its generous scale, track arm, and pillow back are combined with a super plush seat for a look and level of comfort that can’t be beat. Available as a sofa with or without reversible ottoman chaise as well as a chair and a half, swivel chair, and matching ottoman.
| Swivel | Yes |
|---|
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Del Mar |
| Back | Removable, Loose, poly fiber fill in a channel bag |
| Seat | Sinuous wire, ventilated, loose, block foam with poly fiber wrap, reversible |
| Legs | 6” x 5.5” x 1.5” screw-in, wood |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 42 × 46 × 41 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Del Mar |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.