Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
The Camden chair is the perfect accent piece for any decor for both style and comfort reasons. Choose a contemporary fabric to create a fun look or a more traditional one to create a timeless classic. Either way, this casually styled chair which both swivels and glides to maximize comfort will complement your home. Take a look at Crosby for the same look in leather.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 30″ (76.2 cm) 30INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Status | Best Seller |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, ventilated, reversible, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Coil Cushion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.